Kalbi Koruyan Mucize Besinler 1

Kalbi Koruyan Mucize Besinler

Kalbi Koruyan Mucize Besinler 1
Kalbi Koruyan Mucize Besinler 1
Kalp için beslenmede mucize yaratan besinlerin sık yenmesi, hem kanda kolesterolün düşmesine hem de kalp damarlarının hasar görmemesine yardımcı oluyor.
Zeytinyağı, somon balığı ve hindi: Bu üç besin kanda LDL kolesterolün azalmasına direkt etki etme özelliğine sahip. Salatalara zeytinyağı, haftada en az 2 kere olmak kaydı ile balık olarak somon ve haftada da bir kere magnezyumdan zengin olan hindi etini yemek kalp için dinçlik ve sağlık kazandırma adına etkilidir.
Üzüm ve çekirdeği: Siyah ve kırmızı üzümde ellajik asit ile taze üzümün çekirdeklerinde proanto-siyanidinler bulunur. Bu bileşikler kalbin damar sağlığı açısından mucize koruyucu etki gösterirler ve damarın elastikleşmesini engelleyebilir. Ayrıca üzümde bulunan E ve C vitaminleri tam bir serbest radikal denilen kalp hücrelerini bozucu etkisini yok eden bir göreve de sahiptir. Her gün bir kase taze üzümü çekirdekleri ile ya da 1 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyunun içilmesi kalp sağlığı için çok önemlidir.
Kuru fasulye, limon kabuğu, elma: Bu besinler katabolik enzim aktivitelerini yok eden, yaşlanmış ve ölüme hazırlanan hücrelerin ölmesini önleyen fenollerden zengin olduğu için kalbe giden damarların sağlığını da korurlar. Özellikle kirli hava, sigara dumanı ve radyasyona bağlı kimyasalların da vücutta atımını sağlayan bu besinler zeytinyağlı yemek veya salatalara doğranarak kullanabilirler. Limonun kabuğunu ise iyice yıkadıktan sonra temiz suyunuzun içerisine atabilir, suyunuzu aromalandırabilirsiniz.
Fındık, ceviz ve havuç: Bu üç besin içerdiği fenolik bileşikler nedeniyle CRP denilen kalpte oluşan enfeksiyon göstergesinin kanda düşmesini sağladığı biliniyor. Her gün bir avuç ceviz ve fındık karışımını, salatalara da bir adet taze havucun eklenmesi çok faydalıdır.
Acı biber: Yeşil veya kırmızı acı biber tam bir damar gevşetici etkisi bulunmaktadır. Buna tıpta vazodilatör etki denir. Acı biber yendikten sonra kalbe giden damarlar rahatlar ve kapsaisin denilen kuvvetli antioksidan sayesinde kalbin kaslarını ve damarlarını koruyucu etki gösterir. Her gün 1 adet acı biber yemeyi ihmal etmemek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>